An duo lorem altera gloriatur. No imperdiet adver sarium pro. No sit sumo lorem. Mei ea eius elitr consequ untur. In mel aeterno.
1-677-124-44227

184 Main Collins Street | West Victoria 8007

Follow us on Social media

Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor alique tenean sollicitudin.

TESPİH BÖCEĞİ NEDİR?

Tehlike anında adeta bir top gibi yusyuvarlak şekil alarak dışarıdan gelecek olan tehditlere karşı kendini koruyan bir böcektir. Yuvarlak olmaları tespih böcekleri için sağlam bir zırh anlamına gelmektedir. Ayrıca yuvarlak şekil alıp kendilerini korumaya alınca tehlike bölgesinden yuvarlanarak hızla uzaklaşabilirler. Çeşitli boylarda olan tespih böceklerinin genellikle karşılaşılan boyu iki ya da üç santimdir.

 

Bu böcekler, kabukları sayesinde çoğu düşmandan kolayca kurtuluyor olsa bile örümcekler, kemirgenler, kuşlar ve balıkların besin kaynağı olmaktan kurtulamazlar. Nemli ortamlarda yaşamayı tercih ederler. Birçok türü ise suda yaşar. Tespih böcekleri suya bağımlıdır, nemli ortamlar hariç kuru yerde yaşayamazlar. Eviniz veya işyeriniz kuzey cepheye bakıyorsa, güneş ışınları ulaşmıyorsa, yaşam mahallinde rutubet varsa tespih böceği ile karşılaşmanız mümkündür. Genellikle mutfak, banyo ve tuvalet gibi suyun bulunduğu yerlerden çıkan bu böcekler, Mart ve Nisan aylarında olmak üzere iki kez çiftleşirler. Dişileri yumurtasını sıvı dolu bir kesede taşıyarak 3/7 hafta sonra yavrularına kavuşur. Yılda iki defa olmak üzere 30 / 40 yumurta bırakabilir.

 

Sebzeleri, çürümüş meyveleri, çürümüş ağaç gövdelerini, mantarları ve çeşitli leşleri yiyerek beslenen bu böcek gece aktiftir. Geceleri avlanan tespih böceği gündüzleri ise karanlık ve loş ortamlarda kalmayı tercih eder. Eğer ortamdaki nem seviyesi düşerse vücudunu top şekline sokarak bünyesindeki nemi korumaya çalışır. Bu böceklerin ömrü ortalama üç yıldır.

 

TESPİH BÖCEĞİNDEN NASIL KURTULURUM?

 

Tespih böcekleri ile mücadeleye girmeden önce yaşadıkları ve saklandıkları yerleri tespit etmeniz gerekmektedir.

 

En iyisi işi uzmanına bırakmanız olacaktır. İlaçlama firması personeli tarafından yapılacak keşif sonucunda size yapmanız gerekenler anlatılacak olup ilaçlama yapıldıktan sonra bu anlatılanları yerine getirmek önceliğiniz olmalıdır. İlaçlamadan sonra yapılması gerekenler genel hatları ile aşağıda anlatılmıştır.

 

Bahçeli bir eviniz varsa, yakacak odun veya kütük bulunduruyorsanız, evinizden uzakta ve yerden yüksekte muhafaza etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tespih böceklerinin saklanabileceği ağaç kütüğü, tahta ve taşları uzaklaştırmanız da gerekiyor. Kuru yaprak yığınlarını da toplayıp, bahçenizi düzene kavuşturmalısınız. Yağmur oluklarının tıkalı olmaması ve drenajın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi, tespih böceklerinin bahçenizde yuvarlanarak şenlik yapmasını engelleyecektir.

 

Apartman dairesinde oturuyorsanız ve duvarlarınızda rutubet varsa önce bu sorunu çözmelisiniz. Mutfak, balkon ve banyoda bulunan giderlerinizin kapakları her zaman takılı olmalı. Evinizdeki nemi ve rutubeti tüm çabalara rağmen engelleyemiyorsanız, nem alıcı cihaz satın almanız gerekebilir.

 

En önemlisi de tespih böceğinin ilaçlama zamanıdır. Tespih böceği ilaçlama, günün her saati ve her ilaçla yapılmaz. Konusunda uzman ilaçlama firmalarından destek almanız mağduriyet yaşamamanız açısından önemlidir.

Share