An duo lorem altera gloriatur. No imperdiet adver sarium pro. No sit sumo lorem. Mei ea eius elitr consequ untur. In mel aeterno.
1-677-124-44227

184 Main Collins Street | West Victoria 8007

Follow us on Social media

Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor alique tenean sollicitudin.

HAMAM BÖCEĞİNİN OLUŞMA NEDENLERİ

Evinizde ya da işyerinizde hamam böcekleri görüyorsanız bunun pek çok nedeni olabilir. Böcekler, genellikle hijyen olmayan ortamları tercih ederler. Haşereler, yaşamlarını idame ettirebilmek için gıda artıklarının ve suyun bulunduğu yerleri mesken edinirler. Bununla beraber çok temiz, hijyenik bir ortamda da hamam böceklerine rastlanabilmektedir. Apartman gibi toplu yaşam alanlarında, komşuda görülen haşerelerin çok temiz evleri bile istila ettiği tespit edilmiştir. Eğer eviniz veya işyeriniz müstakil bir binaysa bu canlılardan kurtulmanız daha kolaydır. Bunun nedeni ise komşunuzdan size gelebilecek bir haşere riskinin olmamasıdır.

 

Geceleyin su içmek için mutfağa gidip ışıkları açtığınızda mutfak tezgahında, yerlerde, duvarlarda yürüyen böcekler görüyorsanız, mutlaka profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım almalısınız. Ancak ilaçlama firmasını çağırmadan önce bazı tespitler ve işlemler yapmanız, sorundan daha çabuk kurtulmanızı sağlayacaktır. Peki, bu tespit ve işlemler nelerdir, kısaca değinelim.

 

HİJYEN:

 

İlaçlama yaptırmadan önce hamam böceklerinin yiyecek ve su bulmalarını sağlayan temizlik sorununu çözmelisiniz. Örneğin, ortalıkta uzun süre yiyecek ve bulaşık bırakma alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı değiştirmelisiniz.

 

YAPISAL SORUNLAR (BÖCEK YUVALARI):

 

Materyal olarak eski evlerde, böcek yuvaları diye tabir ettiğimiz delikler ve boşluklar daha fazladır. Ancak yeni veya tadilat geçirmiş evlerde de adeta böceklerin yuvalanması için ihmal kaynaklı işçilik hatalarına da rastlamaktayız. Peki, bu delik ve boşluklar nedir? Parke süpürgeliklerindeki ve kapı eşiklerindeki çıta boşlukları, kapı pervazları arasındaki boşluklar, fayans çatlakları vb gibi, böcek yuvaları için ideal örneklerdir. Bu boşlukların silikon, alçı gibi maddelerle doldurulması, böceklerin tekrar yuvalanmamaları için oldukça önemlidir. Burada bahsedilen sadece birkaç böcek yuvası örneği olup profesyonel ilaçlama firması personeli tarafından evinizde veya işyerinizde tespit edilecek olan pek çok delik ve boşluk vardır.

 

RÖGAR (LAĞIM BACASI):

 

Evinizin veya işyerinizin pis su giderleri, rögar (lağım bacası) olarak adlandırılan küçük su havuzlarına bağlıdır. Eğer zemin katta oturuyorsanız, rögarlara yakınlığınız sebebiyle burada yaşayan böceklerin evinizi, işyerinizi istila etmeleri kaçınılmazdır. Rögar kapaklarının sızdırmaz olması dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

 

BÖCEK İLAÇLAMA FİRMASI SEÇİMİ:

 

İlaçlama yapılmadan önce böceklerin, yiyecek artıkları ve su kaynaklarına ulaşımı önlenmeli, yuva olabilecek tüm boşluk ve deliklerin bir şekilde onarılıp temizlenmesi ve kapatılması gerekmektedir. Şimdi sırada hizmet alınacak firma seçimi vardır.

Müşteri aldığı hizmet karşılığında, hizmet verene belirli tutarda para öder ve verilen hizmetten memnun olmak ister. İlaçlama hizmetinde ucuza yaptırayım mantığı sizi firmalardan uzaklaştırarak amatörlere yöneltebilir. Amatörce yapılan ilaçlamaya belirli bir tutar ödedikten sonra böcek sorununuz çözülmezse yine para ödemek zorunda kalırsınız. Unutmayın ki kimse “Ucuz mal alacak kadar zengin değildir”. Bundan dolayı para ve zaman kaybına uğramamak için seçeceğiniz firmayı araştırmalı, referanslarını incelemelisiniz.

Share