An duo lorem altera gloriatur. No imperdiet adver sarium pro. No sit sumo lorem. Mei ea eius elitr consequ untur. In mel aeterno.
1-677-124-44227

184 Main Collins Street | West Victoria 8007

Follow us on Social media

Lorem ipsum proin gravida nibh vel velit auctor alique tenean sollicitudin.

ÇIYAN İLAÇLAMA

Chilopoda sınıfı içinde bulunan çıyanlar 150 çiftten daha fazla bacağa sahiptirler. Ancak 30 ile 35 çift en yaygın olanıdır. Bir çıyan gövdesinden ayrı olarak altı bölütten yapılmış ayrı bir başa sahiptir. Gövdesi ise pek çok benzer bölütten yapılmış uzun, solucan benzeri, hafif yassılaşmış şekildedir.  Çıyanlar kar da bile yaşayabilen canlılardır. Yaygın olarak kütük ve taşların altları gibi karanlık, nemli yerlerde bulunurlar.

 

Peki, Çıyan ile Kırkayak nasıl ayırt edilir? Çıyanın başından sonraki ilk bölüt ve son iki bölüt hariç tüm bölütlerinde çift bacak bulunur. Baş bölümünde bir çift anten ve ağız kısmı bulunur. Çıyanın besin kaynağı böceklerdir. Avlanmaya genellikle gece çıkar. Avını, ilk bölüdünde bulunan zehirli kıskaç ile etkisiz hale getirir ve beslenir. Yazlık evlerde ya da rutubetli evlerde çıkan çıyanların uzunlukları 2 ila 4 cm uzunluklarında değişim gösterir.  Geceleyin hamam böcekleri, tahtakuruları ve diğer böceklerle beslenirler.  Evinizin ya da işyerinizin bulunduğu yer rutubetli ise, yüzme havuzu varsa, çevre duvarları delikliyse, rastgele üst üste dizilmiş tuğla ya da taşlar varsa ve en önemlisi evinizde çıyanların besin kaynağı olan haşereler mevcut ise siz de bu canlılarla karşılaşabilirsiniz demektir.

 

Çıyan sokması tehlikeli bir durumdur. Çünkü çıyanlar avlarını etkisiz hale getirebilmek için içlerinde zehir barındırırlar. Çıyanlar içinde bulundurdukları zehri savunma amaçlı etrafındaki diken tipindeki ayaklarından bulaştırmaktadırlar. Çıyan zehrinin insanlara karşı ölümcül bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak çıyan zehri insan vücudunda kaldığında ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden dolayı çıyan sokması durumunda bir sağlık kurumuna görünmekte fayda vardır. Çıyan zehri, alerjik bünyeye sahip olanlarda, yaşlılarda ve çocuklarda tehlikeli olabilir. Yaşlılarda çıyan zehri vücutta kaldığında felç gibi ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

 

Çıyan ilaçlaması kesinlikle profesyonel ilaçlama firmaları tarafından ve tecrübeli personel tarafından yapılmalıdır. Çıyan ilaçlaması günün her saati yapılmaz. Çıyan ilaçlamasında kullanılacak ürünler, birkaç ilacın belirli oranlarda karışımından elde edilir. Dolayısıyla bu konuda bilgi sahibi olmayan kişi veya kişilerce yapılacak ilaçlamadan sonuç alınamaz.

 

İlaçlama yaptıracağınız profesyonelleri seçerken, gerekli sertifikasyonlara sahip olup olmadıklarını araştırmalısınız. Ucuz ya da ekonomik ilaçlama adı altında, gerekli yetki belgelerine sahip olmayan firmalardan ve amatörlerden uzak durmalısınız.

Share